Kiedy fetysz nie jest groźny?

29 marca 2020

3 min. czytania

171 odsłon

Od początku…
Fetyszyzm - polega na konieczności posiadania pewnych przedmiotów, jako bodźców do uzyskania pobudzenia oraz satysfakcji seksualnej. Mogą to być m.in. kwestie związane z przedłużaniem naszego ciała (np. obuwie), związane z tworzywem (np. lateks), częściami ciała (np.stopy). Rozpoznanie takie, można stwierdzić tylko, gdy fetysz jest niezbędny do uzyskania satysfakcji lub stanowi najważniejsze źródło pobudzenia seksualnego.

Mężczyźni mają większą skłonność do posiadania swoich fetyszy, dużo rzadziej mają je kobiety. Chodź może z większą trudnością się do nich przyznają. Traktując to jako pewnego rodzaju upodobanie aniżeli „coś więcej”. W pewnym stopniu nasze upodobania są zależne od kulturowo przyjętych norm, np. jeszcze do nie dawna w Chinach za szczególnie atrakcyjne uważano stopy w kształcie kwiatu lotosu.

foto_blog

Do momentu kiedy część ciała partnera/partnerki nie dominuje nas zainteresowaniem reszty obszarów ciała u osoby lub ciała jako całości, wszystko jest w normie. Wręcz dobrze jest wiedzieć, jaką część ciała szczególnie lubi nasz partner/partnerka, choćby po to by skupić się na jej stymulacji bądź bardziej ją uwydatnić, zadbać o nią. Jednak co w momencie kiedy tak nie jest i ten konkretny obszar ciała naszego partnera/partnerki bądź jakaś rzecz, ubranie, czy nawet materiał tak bardzo jest silnym bodźcem, że bez niego nie jesteśmy w stanie osiągnąć spełnienia?

Otóż, tak jak na większość kwestii problemowych, odpowiedź jest jasna wybrać się do specjalisty. Powiem Ci dzisiaj o co specjalista może spytać Cię na początku, by dobrze zdefiniować problem. Kiedy zaobserwowałeś ten problem, w jakich okoliczność, jak wygląda historia twojego życia seksualnego, czy fetysz dotyczy płci przeciwnej czy tej samej i czy na pewno osoba jest deklarowanej orientacji. Na pewno zbada w jakim natężeniu fetysz sprawia trudności w Twoim życiu. Jeśli będzie to fetysz, który będzie można zaadoptować do relacji, to z pewnością specjalista Ci w tym pomoże. Jeśli oboje uznacie, że ten fetysz wywołuje u Ciebie po za uczuciem cierpienia czy poczucia winy a także same podniecenie zaproponuje terapię. Tego wszystkiego nie jesteś w stanie określić sam/sama bez pomocy osoby, która ma wiedzę na ten temat choćby z powodu słabej obiektywności a także z powodu tendencji do złego definiowania pewnych pojęć czy mechanizmów.

Nie zwlekaj z tym problemem jeśli faktycznie wpływa on negatywnie na Twoje pobudzenie, relację czy oddziałuje negatywnie na bliską Ci osobę.

Pozdrawiam Cię,
Rachela