Co zrobić by wirus nie zainfekował twojego związku?

29 marca 2020

6 min. czytania

1563 odsłon

Nie układa nam się? Wszyscy się teraz rozwodzą...
Często powtarzasz to zdanie? Słyszysz je przy każdej rozmowie z koleżankami, w pracy z kumplem, na przystanku, w kawiarni, w poczekalni do lekarza. Nie dziwię się, że to słyszysz, ja również - na dodatek wszędzie. Czemu się nie dogadujemy z naszym partnerem, partnerką?

Kładziesz się do łóżka i jesteś zdenerwowana/ny na siebie, że znowu nie dałeś rady wytrzymać presji atmosfery jaka panowała między Wami, znowu nastąpiła „eksplozja”. Nie bez powodu jest mnóstwo szkoleń, warsztatów, filmików, treści, narzędzi o budowaniu relacji. Jedziesz na jedno szkolenie, kolejne masz w pracy i nadal nic... Nic nie pomaga.

foto_blog

Te same powtarzane błędy, bez względu na partnera. Okłamujesz się pierwszy, drugi, trzeci raz, że to nie Twoja wina, ale w którymś momencie przychodzi wątpliwość. A co jeśli faktycznie to Ty nie potrafisz zadbać o tą relację, odpowiednio sprostać potrzebom i oczekiwaniom, budować czegoś co postanowiliście razem stworzyć.

Nie jesteś sam/a?
Fakt jest taki - mało osób potrafi się porozumieć, nie chcą dalej kontynuować na „dobre i na złe” Każdego roku liczba rozwodów wrasta. Powodów dlaczego się tak dzieje jest mnóstwo, ale ja postaram się znaleźć i przytoczyć z własnego doświadczenia kilka praktycznych wskazówek, by tak dalej nie było.

Poznaj tego z kim budujesz relację.
Praca, praca, dom, dzieci, hobby, inne aktywności sprawiają, że nie znacie się, żyjecie obok siebie. Może kiedyś nawet wiedziałeś co lubiła, myślała Twoja partnerka, partner, ale teraz? Nie... Nie mamy na to czasu. Bez względu na jakim etapie związku jesteś, czy dopiero się poznajcie, jesteście po ślubie 5, 10, 25 lat, przechodzicie kryzys albo jest Wam razem sielankowo. Musisz wiedzieć, że by ograniczyć ilość trudnych chwil w relacji, musisz dołożyć starań by poznać swojego partnera, każdego dnia od nowa. Nauczyć się tego kim on jest. Poznać jego mocne strony, jego słabości, chwile kiedy czuje wiatr między żaglami i okoliczności, w których czuje się skrajnie bezradny/a. Jest to pomocne by ograniczyć rozczarowanie, które u niektórych przychodzi po miesiącu, a u niektórych po roku, pięciu, dwudziestu. Pewne jest, że przyjdzie ten moment ale możesz spowodować, że znacznie w mniejszym stopniu i z mniejszą siłą destrukcyjną.

Czego potrzebuje, czego oczekuje.
Każdy z nas ma potrzeby i oczekiwania, często nie łatwo się o nich mówi, ale by budować zdrową i trwałą relację jest to bardzo istotne by znać nawzajem swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące siebie nawzajem, Waszego związku. To Was zbliży.

Znalezienie wspólnych wartości.
Każdy z nas ma potrzeby i oczekiwania, często nie łatwo się o nich mówi, ale by budować zdrową i trwałą relację jest to bardzo istotne by znać nawzajem swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące siebie nawzajem, Waszego związku. To Was zbliży.

Konflikty.
Kartka i długopis. Jeśli widziałeś mnie kiedyś w restauracji z moim mężem, kartką i długopisem, to możesz byś pewien, że widziałeś nas podczas czynności jaką opiszę zaraz. Wypracowywanie praktycznych rozwiązań podczas codziennych trudności. Wystarczy kartkę podzielić na trzy, rozpisać każdy z problemów z osobna, zaczynając od najmniejszych i wypracować zachowanie, słowa, które deklarujesz, że pojawią się z Twojej strony, partnera/ki, w chwili gdy nadejdzie ta niesprzyjająca dla Was okoliczność, no i moja ulubiona rubryka – nasze wspólne podejście do problemu.

Odpowiedzialność.
Odpowiedzialność rozumiana jako pewnego rodzaju obowiązek, przyjęcie na siebie czegoś, gdy Twój partner nie może, nie umie, nie chce. To jest bardzo trudne, bo zawsze możesz wytłumaczyć sobie to, że nie będziesz robiła nic za kogoś, nie będziesz wyręczał swojej kobiety, uraziła w końcu Twoją dumę – tak samo w przypadku kobiet. Odpowiedzialności nie poczujesz, musisz ją wypracować, nauczyć się jej, utrwalać, tylko wtedy w tym obszarze osiągniesz sukces.

Codzienne życie.
Czy uśmiechacie się do siebie? Mówicie od czasu coś miłego? Przyłapujecie na czymś fajnym. Czy jest moment, że umiesz zrezygnować z siebie na rzecz tej drugiej osoby. A może jesteś w momencie, że tak na prawdę nic nie wiesz, po co Ci ta relacja, po co Ci druga osoba. Może Ci pomóc w tym bank wpłat i wypłat - znowu kartka papieru, spisujesz rzeczy, które wpłacasz do Waszej relacji i wypłacasz. To zadanie świetnie zobrazuje Ci Waszą aktualną sytuację.

To wszystko nie jest łatwe, wymaga czasu, dużo determinacji. Pomyśl - lepiej podjąć działania, by szybko osiągnąć metę w toczonych bataliach, czy męczyć się do końca życia lub żyć w ciągłym poczuciu beznadziei i braku satysfakcji z relacji, które budujesz?

Łatwo jest kogoś kochać, bo... trudniej jest pomimo. Ale gdy kogoś kochasz pomimo, wiesz, że możecie przejść przez wszystko i do tego Cię zachęcam!