Dlaczego ludzie zdradzają?

29 marca 2020

4 min. czytania

1647 odsłon

Często, gdy przychodzi do mnie para - dwoje świetnie dobranych ludzi, dbających o siebie, swoje życie, wspólne wartości i nagle w całej opowieści okazuje się, że jedno z nich ma swoją historię z kimś innym. W trakcie, zastanawiam się zawsze, dlaczego? Co skłoniło tę osobę do tego, by spróbować wpuścić kogoś jeszcze do swojego serca, emocji czy łóżka. Skoro w swoim obecnym związku ma wszystko. Otóż często to WSZYSTKO to tylko nasz punkt widzenia. Oczywiście co nie tłumaczy takiej decyzji.

W obecnych czasach duży problem stanowi samo zdefiniowanie zdrady. Czym ona jest? Każdy z nas ma swoją definicję i tak naprawdę literatura nie określa jednoznacznie tego terminu. Główne formy zdrad to: fizyczna, w której doszło do zbliżenia dwojga osób, jest zdrada emocjonalna, charakteryzuje ją zbliżenie swojej wyobraźni czy emocji do innej osoby i cyberzdrada – dokonana przy pomocy przestrzeni internetowej.

foto_blog

Romans pozamałżeński jest aktem zdrady, ale ja postrzegam to również jako akt tęsknoty i pragnienia by raz jeszcze poczuć z kimś więź emocjonalną, intensywność w seksualności, nowość, wolność.

Do sedna w takim razie, dlaczego ludzie się na to decydują? Podam tylko kilka przykładów. Nie będę ich rozwijać albo nie dziś 😊 bo wielokrotnie widzę, że akurat na ten temat nie ma szablonu:

  • kobieta przytłoczona obowiązkami
  • partner, który nie potrafi rozmawiać i słuchać
  • kobieta/mężczyzna bez zdrowego poczucia wartości siebie
  • nieobecność partnera
  • chęć zwrócenia uwagi na siebie
  • trauma z przeszłości
  • głód intymności, więzi emocjonalnej, zainteresowania.

Każda zdrada niestety przynosi nową definicję dla związku, a partnerzy decydują jak dużą przepaść pomiędzy nimi to spowoduje. Wbrew logice, często dostrzegam ludzi, którzy po zdradzie są wyjątkowo zachłanni siebie nawzajem. Często jednak, nie wynika to z czystych motywacji, a bardziej z obawy, że kogoś stracę, że mogę być teraz porównywany/porównywana, itd.

Trzy pytania, które pomogą Ci odnaleźć się w rzeczywistości, jeśli czujesz, że w Twojej relacji sytuacja wymyka się spod kontroli:

1. Co gdy za 10 lat w tej obecnej relacji (z osobą z którą zdradziłeś) pojawią się te same problemy, które masz w obecnym związku czy małżeństwie? Zostaniesz, będziesz walczył?

2. „Wreszcie się ktoś angażuje w związek, jest obecny odpowiada na moje zaloty, a nie tylko rutyna, nuda i zmierzłe narzekanie”. Co gdybyś tyle energii ile wkładasz w myślenie o nowej relacji ulokował/ulokowała w relacji ze swoim partnerem/partnerką od lat? Czy ten nudny związek miałby szansę inaczej wyglądać?

3. Zastanów się, patrząc na siebie z roli obserwatora, czy gdyby Twoja kochanka/kochanek był z takim człowiekiem z jakim jest twoja żona czy mąż obecnie (mowa o Tobie), czy też byłby tak lojalny, spontaniczny, wesoły i chętny do budowania czegokolwiek?

Z tymi trzema pytaniami Cię zostawiam, jeśli jesteś na granicy, która zawsze jest płynna i wymyka się spod kontroli, te pytania powinny Ci pomóc.

Podejmij dobrą decyzję!